• 24.04.2018 05:04:32

Rozwój fizyczny a dojrzewanie

11.06.2016

dojrzewanieDojrzewanie to nie tylko częste zmiany nastrojów oraz słynna burza hormonów. To również zmiany fizyczne, które sprawiają, że zmienia się wygląd zewnętrzny nastolatka. Z dziecka zaczyna się on powoli zmieniać w dorosłego człowieka. Jedną z pierwszych zmian jest gwałtowny wzrost. Nastolatek może w ciągu roku urosnąć nawet o kilkanaście centymetrów. Gwałtowanie zwiększa się również jego waga.

Wzrost i waga to nie jedyne zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Następują również zmiany związane z rozwojem i dojrzewaniem płciowym. Za te zmiany odpowiedzialne są hormony. Dziewczynki zaczynają przybierać kobiece kształty. Pojawiają się powoli piersi oraz owłosienie łonowe. U chłopców również pojawia się owłosienie łonowe, obniża się również ich głos.
Nastolatki są wyjątkowo wrażliwe na wszelkie zmiany zachodzące w ich zewnętrznym wyglądzie. Szczególnie zmiany związane z dojrzewaniem płciowym sprawiają, że nastolatki mają coraz większą potrzebę zachowania własnej prywatności. Często reagują złością wtedy, gdy ktoś wchodzi do ich pokoju bez pukania.

Trochę o liczbach